OPEN ACCESS ( OA )
Otwarty dostęp (OA)- to możliwość korzystania z publikacji naukowych, wyników badań i materiałów dydaktycznych przez internet bez ograniczeń i opłat.
Celem OA jest uniezależnienie autorów od wydawców i takie zorganizowanie obiegu informacji, aby pracownicy naukowi mogli bez przeszkód upowszechniać wyniki swoich badań i korzystać z wyników badań innych naukowców, by nakłady na naukę były efektywnie wykorzystane. Realizacja w roku 2019 w Polsce, założeń polityki otwartej nauki, spowodowała, stworzenie i finansowanie przez MNiSW programu :
-
Open Choice Compact. Licencja umożliwia uczonym afiliowanym w polskich instytucjach akademickich bezpłatne publikowanie artykułów i monografii OA na licencji CC BY, w czasopismach hybrydowych ( link: http://wbn.icm.edu.pl/licencje/#springer)
-
Elsevier Program OA. Pilotażowy program publikowania otwartego w Elsevier (link: http://wbn.icm.edu.pl/licencje/#elsevier)
- Program Publikowania Otwartego w ramach licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki - obejmuje wydawców: Elseviera, Springera, LWW, OUP i innych ( link: http://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/)
Pozostali wydawcy oferujący płatne publikowanie w OA:
-
BioMedCentral ( http://biomedcentral.com/journals)
-
Public Library of Sciences (http://www.plos.org )
-
MedKnow Publications ( http://www.medknow.com/journals.asp)
-
Hindawi (https://www.hindawi.com)
-
MDPI (https://www.mdpi.com)
-
Frontiers Media ( https://frontiersin.org)
Poszukiwanie tytułów czasopism OA rozpoczynamy od:
-
Directory of Open Access Journal ( DOAJ) – dowiadujemy się z tej bazy jaka [politykę publikacyjną przyjmuje wydawca poszukiwanego przez nas tytułu.
-
SHERPA/RoMEO - portal umożliwia zapoznanie się z polityką wydawców konkretnych tytułów czasopism odnośnie zakresu praw autora.
-
Open Journal Gate - największa baza agregująca informacje o czasopismach OA,
-
Free Medical Journal- baza informuje o czasopismach, które są dostępne po okresie embarga,
-
High Wire Press - platforma czasopism i książek wydawców uniwersyteckich z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych,
Indywidualni naukowcy w Polsce, udostępniają swoje publikacje w polskich czasopismach, z których połowa jest dostępna w sposób otwarty np. IMDiK w:
- czasopiśmie Folia Neuropathologica organie Polskiego Towarzystwa Neuropatologów oraz Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN wydawane i udostępniane przez Termedia, w modelu OA na licencji CC BY-NS-SA
- repozytorium OZwRCIN – Instytut deponuje i udostępnia prace doktorskie i habilitacyjne
oraz w ogólnie dostępnej Bibliotece Nauki CEON ( http://bibliotekanauki.ceon.pl/yadda/search/general.action?cid=9baefcd1-285c-4d9a-8c9a-b4ebe0289581 )
i Repozytorium CEON ( https://depot.ceon.pl/ )