sobota 24 września


9:00
Czy jest szansa na leczenie dla chorych z chorobą Alzheimera?
 
W chorobie Alzheimera patologiczne procesy w mózgu mogą przebiegać bezobjawowo do 20 lat. Terapię przyczynową (nosicieli znanych mutacji genowych) rozpoczęto dopiero w 2013 r. – w próbie klinicznej DIAN-TU.
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/czy-jest-szansa-na-leczenie-dla-chorych-z-choroba-alzheimera
 
10:30
Metody biologii molekularnej jako narzędzia w diagnostyce medycznej
 
ELISA, Western blot i PCR to metody powszechnie stosowane, zarówno w nauce, jak i diagnostyce np. zakażeń wirusami, bakteriami czy pasożytami. O współczesnych metodach diagnostycznych oczami biologa.
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/metody-biologii-molekularnej-jako-narzedzia-w-diagnostyce-medycznej
 
12:00
Co się dzieje w mózgu osoby chorej na autyzm?  
 
Jak komunikują się neurony? Czy ich komunikacja w mózgu autystycznym zmienia się? Dowiesz się, jak wyglądają badania podstawowe, co mówią najnowsze doniesienia i jakie są perspektywy terapii autyzmu.
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/co-sie-dzieje-w-mozgu-osoby-chorej-na-autyzm

 

sobota 1 października


9:00
Gdzie wzrok nie sięga - nowoczesne mikroskopy w naukach biomedycznych  
 
Niewiele narzędzi przyczyniło się do poznania tajemnic natury tak, jak klasyczny mikroskop świetlny. Zaawansowane systemy konfokalne na nowo inspirują, otwierając przed nami tajemniczy świat mikro.
 
Dodatkowe informacje: 
Dla zainteresowanych możliwość zwiedzenia Laboratorium Laserowych Technik Mikroskopowych
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/gdzie-wzrok-nie-siega-nowoczesne-mikroskopy-w-naukach-biomedycznych
 
10:30
 
Czy jesteśmy bezbronni wobec pandemii otyłości?
 
Zmiany dotyczące stylu życia i nawyków dietetycznych, które dokonały się wciągu ostatnich lat zaowocowały obecnie pandemią otyłości. Czy współczesna medycyna dysponuje środkami by stawić jej czoła?
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/czy-jestesmy-bezbronni-wobec-pandemii-otylosci
 
12:00
 
Dystrofie mięśniowe – prawdy i mity o chorobach mięśni
 
Dystrofie mięśniowe powodują ograniczenia sprawności ruchowej i zaburzenia funkcji narządów, budzą zrozumiały lęk. Stąd wiele mitów dotyczących przebiegu choroby, dziedziczenia oraz możliwych terapii.
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/dystrofie-miesniowe-prawdy-i-mity-o-chorobach-miesni
 
13:30
 
Telefony, które wspomagają pacjentów oraz badania nad chorobą Parkinsona
 
Opis doświadczeń wykonanych podczas pracy nad „aparaturą badawczą”, która ma ułatwić prowadzenie takich badań, a jednocześnie będzie korzystać z coraz powszechniej posiadanych urządzeń – smartfonów.
 
czytaj więcej: http://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/telefony-ktore-wspomagaja-pacjentow-oraz-badania-nad-choroba-parkinsona