Z dumą i radością informujemy, że nasi naukowcy z Pracowni Immunologii wezmą udział w Europejskim projekcie Horizon Pathfinder

pt. „Stworzenie sztucznych limfocytów T o działaniu przeciwnowotworowym”!

IMDiK PAN jest w tym projekcie jednym z partnerów w konsorcjum, w skład którego wchodzą: Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) – Koordynator oraz Fondazione Toscana Life Sciences (Włochy) – Partner i Academisch Ziekenhuis Groningen (Holandia) – Partner.

Badania prowadzone w IMDiK PAN koordynować będą dr hab. Małgorzata Firczuk oraz dr hab. Magdalena Winiarska.

 Pathfinder strona PL

 

Serdecznie gratulujemy całemu międzynarodowemu zespołowi projektowemu!

 

 O projekcie:

„Limfocyty T skierowane na komórki nowotworowe za pomocą chimerycznych receptorów antygenowych (CAR) wyprodukowane z autologicznych limfocytów T pacjenta, są już zatwierdzone do leczenia pewnych rodzajów nowotworów krwi. Jednak zastosowanie tej przełomowej terapii komórkowej jest ograniczone ze względu na wysokie koszty, zróżnicowaną skuteczność oraz poważne działania niepożądane. W ramach projektu Pathfinder, stworzymy sztuczne limfocyty T (ArTCell), które naśladują komórki CAR-T, ale są bezpieczniejsze, skuteczniejsze i tańsze. ArTCells, zaprojektowane w gigantycznych pęcherzykach (GUVs), naśladować będą kluczowe funkcje limfocytów CAR-T: rozpoznawanie komórek nowotworowych i ich zabijanie. Aby potwierdzić zdolność ArTCells do rozpoznawania i zabijania komórek nowotworowych, przetestujemy je w modelach komórkowych i zwierzęcych i porównamy do limfocytów CAR-T. ArTCells mogą przezwyciężyć istniejące bariery w terapiach komórkowych, umożliwiając ich szersze zastosowanie”.