Biblioteka organizuje dostęp do literatury naukowej w ramach licencji krajowej, własnej prenumeraty drukowanej i elektronicznej oraz darów.

Na miejscu ze zbiorów mogą korzystać wszyscy czytelnicy. W czytelni i magazynie A obowiązuje wolny dostęp do półek. Znajdują się tu czasopisma, wydawnictwa zwarte oraz księgozbiór podręczny. Ze zbiorów elektronicznych można korzystać w czytelni lub sieci internetowej Instytutu. Prawo wypożyczania na zewnątrz maja pracownicy Instytutu, oraz czytelnicy z rewersami międzybibliotecznymi.
Wszelkie zapytania o udostępnienie dokumentu należy kierować osobiście, telefonicznie lub pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Udzielamy także informacji o dokumentach znajdujących się w bibliotekach na terenie kraju. Realizujemy wypożyczenia międzybiblioteczne na terenie Polski oraz zagraniczne dla pracowników Instytutu, przez Bibliotekę Narodową lub SUBITO, gdzie zamawiamy kopie artykułów ze zbiorów bibliotek szwajcarskich, austriackich i niemieckich.